Hamilton & Thornyhill Curling Club

Fixtures 2006/2007

 

Click on the following shortcuts to take you directly to the information you require :

Gold Medal

Aikman Cup

Blairmains Trophy

Pairs Competition

Interclub Matches

Others

 

 

 

 

 

Gold Medal

Teams

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
Team 7
Team 8
Team 9
Team 10
R W Kirkland
J Torrance
A F Torrance
B Parry
T Gibson
I Waddell
D Burns
A Devine
D Cameron
James Tait
J Boyce
I Gow
I Torrance
John Tait
R Kenyon
E Gibson
G Mackenzie
J Harcourt/C Hall
I Tait
A Kenny
R Dalglish
R Orr
H Wilson
B Morton
I Mackenzie
M Maclean
A Clark
J Hathorn
B Horne
M Harcourt
E Ireland
L Ritchie
R Hannen
D Moffat
C Beveridge
R Tait
K Waddell
B Stevenson
A Ballantyne
J Maxwell

 

 

 

 

 

 

 

Fixtures - All fixtures are at 5.45pm.

Date
Teams
Teams
Teams
Mon 2/10
1 v 2
3 v 4
5 v 6
Mon 9/10
1 v3
9 v 10
7 v 8
Mon 30/10
2 v 4
5 v 7
6 v 8
Mon 6/11
2 v 9
10 v 3
4 v 6
Mon 13/11
5 v 8
6 v 9
7 v 10
Mon 20/11
1 v 5
8 v 3
6 v 10
Sun 3/12
1 v 9
4 v 7
3 v 2
Tues 12/12
9 v 5
8 v 1
---
Sun 17/12
2 v 6
3 v 7
10 v 4
Wed 20/12
10 v 1
9 v 8
4 v 5
Mon 8/1
9 v 3
10 v 2
4 v 8
Wed 17/1
1 v 6
2 v 5
7 v 9
Mon 22/1
10 v 8
2 v 7
3 v 5
Mon 29/1
1 v 7
3 v 6
4 v 9
Mon 5/2
10 v 5
1 v4
---
Mon 12/2
2 v 8
6 v 7
---

 

 

Playoff Matches
Date
Match
Teams
Mon 5/3
Playoff A
John Torrance v James Tait
Mon 5/3
Playoff B
Drew Cameron v Arthur Devine
Mon 12/3
Semi Final
James Tait v Arthur Devine
Mon 19/3
FINAL
John Torrance v James Tait

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

Aikman Cup

Teams

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
Team 7
Team 8
Team 9
D Whitehouse
G Grandison
I Hathorn
James Tait
John Tait
T Gibson
D Cameron
A Devine
B Parry
K Torrance
A Kenny
I Gow
M Rae
J Harcourt
F Moffat
R Kenyon
I Tait
E Gibson
M Maclean
M Harcourt
M Hall
K Lang
I Macpherson
B Stevenson
R Hay
R Tait
R Orr
A Ballantyne
B Dunleavy
D Moffat
L Forrest
K Macpherson
J Forsyth
B Morton
B Campbell
E Ireland

 

 

 

 

 

 

Fixtures - All fixtures are at 7.55pm unless otherwise stated

Date
Teams
Teams
Teams
Thu 14/9
1 v 2
3 v 4
5 v 6
Thu 21/9
7 v 8
9 v 1
---
Thu 5/10
2 v 4
3 v 5
---
Thu 12/10
7 v 6
8 v 9
1 v 5
Thu 26/10
3 v 2
4 v 6
---
Thu 2/11 10.05pm
4 v 7
9 v 3
---
Thu 16/11
1 v 6
5 v 7
8 v 2
Thu 30/11
9 v 2
8 v 3
---
Thu 14/12
6 v 8
9 v 7
1 v 4
Thu 21/12
5 v 2
3 v 7
8 v 1
Thu 11/1
2 v 6
4 v 9
---
Thu 25/1
1 v 3
9 v 6
4 v 5
Thu 8/2
4 v 8
2 v 7
5 v 9
Fri 23/2
8 v 5
3 v 6
1 v 7

 

 

Playoff Matches
Date
Match
Teams
Thu 1/3
Playoff A
Derek Whitehouse v George Grandison
Thu 1/3
Playoff B
Arthur Devine v Iain Hathorn
Thu 15/3
Semi Final
Derek Whitehouse v Iain Hathorn
Thu 29/3
FINAL
George Grandison v Derek Whitehouse

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

Blairmains Trophy

Teams and Fixtures - all fixtures are at 7.55pm

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
I Macpherson
M Harcourt
J Harcourt
C Hall
I Tait
R Tait
B Horne
K Macpherson
E Ireland
R Hay
B Stevenson
J Maxwell
B Morton
A Clark
A Ballantyne
C Beveridge
J Forsyth
K Waddell
M Maclean
D Moffat
 
Date
Teams
Teams
Wed 7/3
1 v2
3 v 4
Fri 16/3
2 v 3
5 v 1
Wed 21/3
3 v 5
2 v 4
Wed 28/3
4 v 5
1 v 3
Wed 4/4
1 v 4
2 v 5

 

 

 

 

 

 

Back to top

Pairs Competition

Round 1 - Tue 13/2

@ 7.55 I Gow & R Kenyon vs T Gibson & K Waddell

@ 9.00 A A Torrance & L Ritchie vs K Torrance & J Harcourt

Round 2 - Tue 20/2

@ 7.55 I Gow & R Kenyon vs A A Torrance & L Ritchie

@ 7.55 I Tait & A Ballantyne vs J Tait & J Maxwell

@ 9.00 G Grandison & M Harcourt vs J Torrance & B Stevenson

@ 9.00 E Gibson & A Kenny vs I Hathorn & C Waddell

Semi Finals - Mon 26/2

@ 7.55 A A Torrance & L Ritchie vs J Tait & J Maxwell

@ 9.00 G Grandison & M Harcourt vs E Gibson & A Kenny

FINAL - TUES 13/3

@ 7.55 A A Torrance & L Ritchie vs G Grandison & M Harcourt

Back to top

Interclub Matches

Ross Tankard v East Kilbride & Haremyres Fri 13/10 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
D Burns
T Gibson
I Hathorn
AA Torrance
A Devine
D Hall
James Tait
RW Kirkland
I Gow
A Hall
J Harcourt
E Gibson
B Stevenson
R Dalglish
M Harcourt
E Ireland
 
Raeburn Salver v Avondale Heather Fri 24/11 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
A Devine
I Hathorn
James Tait
AA Torrance
RW Kirkland
D Burns
T Gibson
A Hall
E Gibson
D Hall
D Whitehouse
R Kenyon
E Ireland
B Stevenson
J Harcourt
M Harcourt

 

 

 

 

 

 

Simpson Trophy v Cambusnethan Fri 16/2 @ 7.55
Team 1
Team 2
Team 3
G Grandison
A Devine
AA Torrance
I Hathorn
D Burns
James Tait
T Gibson
D Hall
J Torrance
J Harcourt
A Hall
B Stevenson

 

 

 

 

 

 

Back to top

Other Competitions

Crookedstone Cup - Wed 13/9 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
AF Torrance
J Tait
I Hathorn
AA Torrance
I Hannen
B Parry
D Cameron
I Torrance
D Burns
D Hall
A Devine
I Tait
J Harcourt
I Gow
R Kenyon
K Torrance
C Hall
M Harcourt
M Hall
B Stevenson
R Hannen
J Hathorn
E Ireland
R Tait