Hamilton & Thornyhill Curling Club

Fixtures 2013/2014

 

Click on the following shortcuts to take you directly to the information you require :

Gold Medal

Aikman Cup

Blairmains Trophy

Pairs Competition

Interclub Matches

Others

 

 

 

 

 

 

 

 

Gold Medal

Teams

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
J Waddell
C Waddell
A Hall
A Devine
D Burns
D Cameron
M Harcourt
I Waddell
E Gibson
L Kenyon
I Gow
A Kenny
R Kenyon
M Deane
K Keenan
J Boyce
E Ireland
A Woods
R Dalglish
Kerr Waddell
B Stevenson
H Wilson
D Hill
B Campbell

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Reserves:

Skip: D Hall, Kyle Waddell

3rd/2nd: R Fergusson, J Harcourt, F Moffat, L Ritchie

2nd/Lead: J Ritchie

Lead: J Hall, Maryanne Hall, Mhairi Hall

 

Fixtures - All fixtures are at 5.45pm.

Date
Teams
Teams
Mon 23/9
1 v 2
4 v 5
Mon 7/10
5 v 6
2 v 3
Mon 21/10
1 v 3
4 v 6
Mon 28/10
2 v 5
1 v 4
Mon 4/11
2 v 6
3 v 5
Mon 11/11
3 v 4
1 v 6
Mon 2/12
1 v 5
2 v 4
Sun 8/12
3 v 6
2 v 5
Mon 16/12
4 v 6
1 v 3
Mon 13/1
4 v 5
1 v 2
Mon 20/1
2 v 3
5 v 6
Mon 27/1
1 v 6
3 v 4
Mon 3/2
2 v 4
1 v 5
Mon 17/2
3 v 5
2 v 6
Mon 24/2
1 v 4
3 v 6

 

 

Playoff Matches
Date
Match
Teams
Mon 3/3
Playoff
Alan Hall v Jim Waddell
Mon 10/3
FINAL
Craig Waddell v Alan Hall

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

Aikman Cup

Teams

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
Team 7
A Ballantyne
D Burns
R Tait
R W Kirkland
G Grandison
D Hall
I Hathorn
A Kenny
M Harcourt
D Cameron
D Moffat
I Tait
J Harcourt
J Ballantyne
E Ireland/R Kenyon
R Orr
L Kenyon
R Fergusson
J Ritchie
H Wyper
Christine Hall
G Hall
K Keenan
L Weir
B Stevenson
G Ballantyne
Calum Hall
S Hall

 

 

 

 

 

 

Reserves:

Skip/3rd: John Tait; 3rd/2nd: I Gow, A Kirkland, F Moffat, L Ritchie

2nd/Lead: M Fergusson Lead: B Campbell, J Hall, Maryanne Hall, Mhairi Hall

 

Fixtures - All fixtures are at 7.55pm unless otherwise stated

Date
Teams
Teams
Thu 3/10
1 v 2
3 v 4
Thu 10/10
5 v 6
1 v 7
Thu 17/10
4 v 5
2 v 3
Thu 24/10
1 v 3
6 v 7
Thu 7/11
2 v 4
5 v 7
Thu 21/11
3 v 5
1 v 6
Thu 28/11 @ 10.05pm
4 v 7
2 v 6
Thu 5/12
3 v 6
1 v 5
Thu 12/12
4 v 6
2 v 7
Thu 19/12
3 v 7
1 v 4
Thu 9/1
1 v 3, 2 v 5, 4 v 6
Thu 16/1
5 v 7
2 v 4
Thu 30/1
1 v 6
3 v 7
Thu 6/2
2 v 5
1 v 4
Thu 13/2
3 v 6
2 v 7
Thu 20/2
4 v 7
1 v 5
Thu 27/2
2 v 3
5 v 6

 

 

Playoff Matches
Date
Match
Teams
Thu 6/3
Playoff A
Robert Tait vs George Grandison
Thu 6/3
Playoff B
Robert Kirkland vs Andrew Ballantyne
Thu 13/3
Semi Final
Robert Tait v Robert Kirkland
Thu 20/3
FINAL
George Grandison v Robert Kirkland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

Blairmains Trophy

Teams and Fixtures - all fixtures are at 7.55pm

Team 1
Team 2
Team 3
B Stevenson
B Campbell
E Ireland
K Keenan
R Dalglish
J Hall
S Hall
Mhairi Hall
J Ritchie
R Orr
C Hall
G Hall
 
Date
Teams
Wed 19/2
1 v 2
Wed 26/2
1 v 3
Wed 5/3
2 v 3
Wed 12/3
1 v 2
Wed 19/3
1 v 3
Tue 25/3
2 v 3

 

 

 

 

 

 

Reserves: C Hall, L Kenyon, R Kenyon

 

Back to top

Pairs Competition

Section A
Section B
1 - R Tait & I Tait
1 - D Hall & J Harcourt
2 - J Ballantyne & B Stevenson
2 - G Grandison & K Keenan
3 - A Hall & M Harcourt
3 - I Hathorn & I Waddell
 
Date
Time
Teams
11/2
7.55
A1 v A2
11/2
9.00
B1 v B2
18/2
7.55
A1 v A3
18/2
9.00
B1 v B3
25/2
7.55
A2 v A3
25/2
9.00
B2 v B3

 

 

 

 

 

 

FINAL - TUES 4/3

@ 7.55 Robert Tait & Isabelle Tait vs George Grandison & Kevin Keenan

Back to top

 

Interclub Matches

Ross Tankard v East Kilbride & Haremyres Fri 11/10 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
A Devine
A Hall
D Hall
R Tait
J Harcourt
I Tait
A Woods
M Harcourt
J Boyce
E Gibson
I Gow
L Kenyon
R Dalglish
E Ireland
B Stevenson
R Kenyon
 
Raeburn Salver v Avondale Heather Fri 15/11 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
A Devine
A Hall
D Hall
R Tait
A Woods
J Boyce
J Harcourt
I Tait
E Gibson
M Harcourt
L Kenyon
R Orr
B Campbell
E Ireland
R Kenyon
B Stevenson

 

 

 

 

 

 

 

Simpson Trophy v Cambusnethan Fri 7/2 @ 7.55
Team 1
Team 2
G Grandison
I Hathorn
J Boyce
D Hall
A Kirkland
E Ireland
K Keenan
B Stevenson

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

Other Competitions

Crookedstone Quaich - Thu 19/9 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
D Cameron
A Hall
R Hannen
L Ritchie
I Hannen
D Hall
I Tait
I Gow
E Gibson
J Harcourt
K Keenan
J Boyce
R Fergusson
M Deane
R Orr
C Hall
A Woods
M Harcourt
Maryanne Hall
L Weir
E Ireland
J Hall
Mhairi Hall
B Stevenson

 

 

 

 

 

 

Back to top