Hamilton & Thornyhill Curling Club

Fixtures 2016/2017

 

Click on the following shortcuts to take you directly to the information you require :

Gold Medal

Cameron Quaich

Aikman Cup

Blairmains Trophy

Pairs Competition

Interclub Matches

Others

 

 

 

 

 

 

 

 

Gold Medal

Teams

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
D Hall
J Waddell
C/Kerr Waddell
A Devine
A Hall
K Keenan
A Kenny
I Waddell
E Gibson
F Moffat
I Gow
L Kenyon
A Kirkland
B Stevenson
M Harcourt
S Aitken
C Bannon
R Kenyon
J Boyce
E Ireland

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Reserves:

Skip: D Burns, D Cameron, Kyle Waddell

Skip/3rd: D Cameron, J Harcourt, L Ritchie, J Stirling

 

Fixtures - All fixtures are at 5.45pm.

Date
Teams
Teams
Mon 3/10
1 v 2
3 v 4
Mon 17/10
2 v 5
1 v 3
Mon 31/10
1 v 5
2 v 4
Mon 14/11
3 v 5
1 v 4
Mon 28/11
2 v 3
4 v 5

 

 

 

 

Mon 12/12: FINAL Craig Waddell vs David Hall

 

Back to top

 

Cameron Quaich

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
K Keenan
A Devine
J Waddell
D Hall
A Hall
A Kenny
L Kenyon
M Harcourt
S Hall
R Fergusson
M Fergusson
G Hall
I Gow
A Kirkland
E Gibson
B Stevenson
E Ireland
R Kenyon
C Bannon
S Aitken

 

 

 

 

 

 

 

Reserves:

Skip/3rd: J Harcourt, J Stirling

 

Fixtures - All fixtures are at 5.45

Date
Teams
Teams
Mon 16/1
1 v 2
3 v 4
Mon 23/1
2 v 5
1 v 3
Mon 30/1
1 v 5
2 v 4
Mon 6/2
3 v 5
1 v 4
Mon 13/2
2 v 3
4 v 5

 

 

 

 

MON 20/2: FINAL David Hall v Jim Waddell

 

 

Back to top

 

Aikman Cup

Teams

Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
Team 5
Team 6
Team 7
A Hall
I Hathorn
J Harcourt
R Kirkland
D Hall
I Tait
K Keenan
L Kenyon
A Kirkland
S Hall
M Harcourt
F Moffat
A Kenny
R Fergusson
B Stevenson
J Boyce
H Wyper
M Paris
E Ireland/M Hall
Calum Hall
R Orr
E McCulloch
Liza Hall
J Struthers
K McCornick
M Stewart
W Hall
K Morgan

 

 

 

 

 

 

 

Reserves:

Skip: D Burns, G Grandison, J Tait

3rd/Skip: D Cameron, D Moffat, L Ritchie, J Stirling

3rd/2nd: E Gibson, I Gow

Lead: D Aitken, S Aitken

 

Fixtures - All fixtures are Thursdays at 7.55pm

Date
Teams
Teams
Thu 29/9
1 v 2
3 v 4
Thu 6/10
5 v 6
1 v 7
Thu 13/10
4 v 5
2 v 3
Thu 20/10
1 v 3
6 v 7
Thu 3/11
2 v 4
5 v 7
Thu 10/11
3 v 5
1 v 6
Thu 17/11
4 v 7
2 v 6
Thu 24/11
3 v 6
1 v 5
Thu 112
3 v 7, 2 v 5, 1 v 4
Thu 8/12
2 v 7
4 v 6
Thu 15/12
5 v 6
1 v 3
Thu 22/12
2 v 5
4 v 7
Thu 5/1
4 v 6
3 v 7
Thu 12/1
2 v 3
1 v 4
Thu 19/1
1 v 6
5 v 7
Thu 26/1
3 v 6
2 v 4
Thu 2/2
2 v 7
1 v 5

 

 

Playoff Matches
Date
Match
Teams
Thu 9/2
Playoff A
Iain Hathorn v Robert Kirkland
Thu 9/2
Playoff B
David Hall v John Harcourt
Thu 16/2
Semi Final
Iain Hathorn v David Hall
Thu 23/2
FINAL
Robert Kirkland v David Hall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

Blairmains Trophy

Teams and Fixtures - all fixtures are at 7.55pm

Team 1
Team 2
Team 3
B Stevenson
E Ireland
S Hall
Calum Hall
C Bannon
Maryanne Hall
L Hall
W Hall
K morgan
S Aitken
E McCulloch
TBC
 
Date
Teams
Wed 15/2
1 v 2
Wed 22/2
1 v 3
Wed 1/3
2 v 3
Tue 7/3
1 v 2
Tue 14/3
1 v 3
Tue 21/3
2 v 3

 

 

 

 

 

 

Reserves: D Aitken, Christine Hall, J Hall, L Kenyon, R Kenyon

 

Back to top

Pairs Competition

Section A
Section B
1 - J Harcourt & L Kenyon
1 - A Hall & B Stevenson
2 - D Hall & F Moffat
2 - I Hathorn & A Kirkland

3 - Iain Waddell & Tom Waddell

3 - R Kirkland & M Harcourt
 
Date
Time
Teams
7/2
7.55
A1 V A2
7/2
9.00
B1 V B2
14/2
7.55
A1 V A3
14/2
9.00
B1 V B3
21/2
7.55
A2 V A3
21/2
9.00
B2 V B3

 

 

 

 

 

 

FINAL - TUES 28/2 @ 7.55

Iain Waddell & Tom Waddell v Iain Hathorn & Archie Kirkland

Back to top

 

Interclub Matches

Ross Tankard v East Kilbride & Haremyres Fri 7/10 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
A Devine
A Hall
D Hall
J Stirling
J Harcourt
A Kirkland
E Gibson
I Gow
M Harcourt
S Hall
E Ireland
J Boyce
 
Raeburn Salver v Avondale Heather Fri 11/11 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
A Devine
A Hall
D Hall
J Harcourt
I Tait
J Stirling
M Harcourt
E Ireland
E Gibson
S Hall
R Orr
M Paris

 

 

 

 

 

 

 

Simpson Trophy v Cambusnethan Fri 3/2 @ 7.55
Team 1
Team 2
D Hall
R Kirkland
J Harcourt
I Hathorn
J Stirling
A Kirkland
B Stevenson
S Hall

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

Other Competitions

Crookedstone Quaich - Thu 22/9 @ 5.45
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4
A Hall
D Hall
J Stirling
A Kirkland
E Gibson
S Hall
I Tait
K Keenan
B Stevenson
Christine Hall
R Orr
I Gow
K Morgan
C Bannon
H Wyper
E Ireland

 

 

 

 

 

 

Back to top