Hamilton & Thornyhill Curling Club
Fixtures 2018/2019
Click on the following shortcuts to take you directly to the information you require :
Teams
Team
1
|
Team
2
|
Team
3
|
Team
4
|
Team
5
|
Team
6
|
R
Kirkland
|
J
waddell
|
D
Burns
|
A
Devine
|
A
Hall
|
J
Stirling
|
R
Fergusson
|
L
Kenyon
|
A
Kirkland
|
A
Kenny
|
I
waddell
|
S
Hall
|
J
Young
|
I
Gow
|
M
Harcourt
|
R
Kenyon
|
K
Howes
|
D
Cameron
|
C
Bannon
|
E
Ireland
|
Maryanne
Hall
|
B
Stevenson
|
J
Boyce
|
D
Warnock
|
Reserves:
Skip: D Hall
Skip/3rd: J Harcourt, K Keenan
2nd/Lead: Christine Hall, R Orr, H Wyper, J Hall, Mhairi Hall
Lead: W Hall
Fixtures - All fixtures are at 5.45pm.
Date
|
Teams
|
Teams
|
Mon
1/10
|
3
v 6
|
1
v 4
|
Mon
15/10
|
3
v 5
|
2
v 6
|
Mon
22/10
|
1
v 6
|
3
v 4
|
Mon
29/10
|
2
v 4
|
1
v 5
|
Mon
5/11
|
1
v 2
|
4
v 5
|
Mon
12/11
|
5
v 6
|
2
v 3
|
Mon
19/11
|
4
v 6
|
2
v 5
|
Mon
26/11
|
1
v 3
|
Mon 3/12: FINAL Jim Stirling v Alan Hall
Team
1
|
Team
2
|
Team
3
|
Team
4
|
Team
5
|
D
Hall
|
R
Kirkland
|
J
Waddell
|
A
Devine
|
I
Waddell
|
M
Harcourt
|
D
Cameron
|
J
Stirling
|
D
Burns
|
RFergusson
|
A
Kenny
|
L
Kenyon
|
A
Kirkland
|
M
Fergusson
|
S
Hall
|
Maryanne
Hall
|
R
Kenyon
|
C
Bannon
|
E
Ireland
|
I
Gow
|
Reserves:
Skip: A Hall
Skip/3rd: J Harcourt, K Keenan
2nd/Lead: J Hall, Mhairi Hall
Lead: K Howes, J Young
Fixtures - All fixtures are at 5.45
Date
|
Teams
|
Teams
|
Mon
14/1
|
3
v 5
|
1
v 4
|
Mon
21/1
|
2
v 3
|
4
v 5
|
Mon
28/1
|
1
v 2
|
3
v 4
|
Mon
4/2
|
2
v 5
|
1
v 3
|
Mon
11/2
|
1
v 5
|
2
v 4
|
MON 25/2: FINAL Robert Kirkland v Jim Waddell
Teams
Team
1
|
Team
2
|
Team
3
|
Team
4
|
Team
5
|
D
Hall
|
A
Kirkland
|
I
Tait
|
A
Hall
|
K
Keenan
|
H
Wyper
|
S
Hall
|
M
Fergusson
|
R
Fergusson
|
A
Kenny
|
K
Morgan
|
M
Paris
|
Calum
Hall
|
G
Hall
|
R
Orr
|
J
Boyce
|
M
Galbraith
|
B
Stevenson
|
J
Struthers
|
W
Hall
|
Reserves:
Skip: John Tait, D Burns
Skip/3rd: J Harcourt, L Ritchie, J Stirling
3rd/2nd:M Harcourt, L Kenyon
2nd/Lead: I Gow, Christine Hall
Lead: K Howes, J Young, D Warnock
Fixtures - All fixtures are Thursdays at 7.55pm
Date
|
Teams
|
Teams
|
Thu
25/10
|
1
v 3
|
2
v 5
|
Thu
1/11
|
2
v 3
|
4
v 5
|
Thu
8/11
|
3
v 4
|
1
v 2
|
Thu
15/11
|
1
v 4
|
3
v 5
|
Thu
22/11
|
1
v 5
|
2
v 4
|
Thu
29/11
|
2
v 5
|
1
v 4
|
Thu
6/12
|
4
v 5
|
2
v 3
|
Thu
10/1
|
1
v 2
|
3
v 5
|
Thu
17/1
|
2
v 4
|
1
v 3
|
Thu
31/1
|
1
v 5
|
3
v 4
|
THU 7/2: FINAL Kevin Keenan v Alan Hall
Teams and Fixtures - all fixtures are at 7.55pm
Team
1
|
Team
2
|
B
Stevenson
|
Calum
Hall
|
K
Morgan
|
L
Hall
|
K
Howes
|
M
Hall
|
J
Young
|
W
Hall
|
Date
|
Teams
|
Wed
6/2
|
1
v 2
|
Wed
13/2
|
1
v 2
|
Wed
20/2
|
1
v 2
|
Wed
27/2
|
1
v 2
|
Reserves: L Kenyon, R Kenyon, J Stirling
Section
A
|
Section
B
|
1
- D Hall & M Fergusson
|
1
- I Waddell & H Wyper
|
2
- A Hall & M Harcourt
|
2
- R Kirkland & B Stevenson
|
3 - K Keenan & J Young |
3
- R Fergusson & A Kirkland
|
4
- J Stirling & K Howes
|
4
- A Devine & S hall
|
All matches to be played on Sunday 24th February 2019 starting at 12.15pm.
Each team will play all others in their section.
Section winners then play in High Road Final, runners up meet in the Low Road Final.
Ross
Tankard v East Kilbride & Haremyres Fri 5/10 @ 5.45
|
||
Team
1
|
Team
2
|
Team
3
|
A
Hall
|
D
Hall
|
A
Devine
|
A
Kirkland
|
J
Stirling
|
S
Hall
|
TBC
|
I
Gow
|
E
Ireland
|
K
Howes
|
J
Young
|
B
Stevenson
|
Raeburn
Salver v Avondale Heather Fri 9/11 @ 5.45
|
||
Team
1
|
Team
2
|
Team
3
|
A
Devine
|
J
Tait
|
L
Ritchie
|
A
Kirkland
|
I
Tait
|
J
Stirling
|
R Orr
|
S
Hall
|
E
Ireland
|
K
Howes
|
J
Young
|
B
Stevenson
|
Simpson
Trophy v Cambusnethan Fri 1/2 @ 7.55
|
|
Team
1
|
Team
2
|
D
Hall
|
A
Hall
|
J
Stirling
|
R
Kirkland
|
A
Kirkland
|
S
Hall
|
D
Cameron
|
K
Keenan
|
Crookedstone
Cup - Thu 20/9 @ 5.45
|
||||
Team
1
|
Team
2
|
Team
3
|
Team
4
|
Team
5
|
A
Kirkland
|
A
Hall
|
K
Keenan
|
D
Hall
|
J
Stirling
|
I
Tait
|
M
Harcourt
|
D
Cameron
|
I
Gow
|
S
Hall
|
H
Wyper
|
K
Morgan
|
E
Ireland
|
R
Orr
|
B
Stevenson
|
Maryanne
Hall
|
J
Hall
|
C
Bannon
|
K
Howes
|
J
Young
|
Reserves: A Devine, Christine Hall, L Ritchie, L Kenyon, Mhairi Hall